ATA KARNELERİNİN ELEKTRONİK BAŞVURULARI

28 Ocak 2021

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; ATA karnesi başvurularının elektronik ortama aktarılmasını teminen ATAK programı oluşturulduğu bildirilmiştir.

Oluşturulan programda test aşamasının sonuna gelindiği belirtilmiş olup; 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle ATA karnesi başvuruları https://atak.tobb.org.tr/Portal/AnaSayfa adresi üzerinden, ATAK sistemi aracılığıyla yapılacağı ve fiziksel ATA karnesi satışı yapılmayacağı ifade edilmiştir.

ATA karnesi başvurusunda bulunacak mükellefin, programın kullanımına ilişkin daha detaylı bilgiye ulaşabileceği Kullanım Kılavuzu yazımız ekinde yer almaktadır.

Başvuruların elektronik ortamda yapılacak olması kapsamında, 28.08.2020 tarihli, 7375 sayılı yazımız ile "İstanbul Sözleşmesi ile Uyumlaştırılmış ATA Karnesi İşlemleri Uygulama Esasları"nda gerekli değişiklikler yapıldığı belirtilmiş olup; programın kullanılmaya başlanmasından sonraki süreçte, ihtiyaç duyulması halinde, ek düzenlemeler de yapılacağı vurgulanmıştır.

Buna ilaveten, yeni sistemde karne başvurusu yapacak gerçek ve tüzel kişilerin karne basımında kullanmak üzere, programda belirtilen renk kodlarında renkli kağıtları edinmeleri ve siyah beyaz yazıcıya sahip olmaları gerektiği hususunu,

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla,

İlgili Dökümanlar

Döküman Adı Dökümanı Aç Dökümanı İndir
Kullanım Klavuzu

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler