İRAN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza intikal eden yazıda; Tahran Ticaret Müşavirliğimizin, İran Tarım Seferberliği Bakanlığı ile bir toplantı gerçekleştirildiği ifade edilmiş bitki sağlığı ve güvenliği, geleneksel tıp, organik ürünler ve bitkisel ilaç alanında iki ülke arasında teknik iş birliği anlaşması imzalanmak istendiği bildirilmiştir.

İran'ın ihraç ürünleri olan safran, mantar, hurma, kuru üzüm, lavanta, gül, kekik, nar, çamfıstığı kabuğu vb. diğer bazı bitki ve bitkisel ürünler için ülkemizdeki ilgili kurumlarla iş birliği ve gerekli durumlarda ortak markalaşma çabalarına girmek istendiği belirtilmiştir.

Yazıda devamla, nar çekirdeğinin yağını almak için ülkemizde teknolojisi bulunan bir şirketle İran'da ortak yatırım yapılmasının arzu edildiği, ek olarak, meyve-sebze kurutma, kuruyemiş dezenfektanı, paketlerne, ambalajlama ve otomatik hasat makinelerine ihtiyaç duyulduğu ve söz konusu makineleri Türkiye'de üreten veya satan firmalarla tanışmak istedikleri, ülkemizin olumlu yatırım ortamı ve pazar olanakları nedeniyle Türkiye'de ortak yatırım yapılabileceği vb. hususları üzerinde durulduğu ifade edilmiştir.

Bahse konu hususlarla ilgilenen firmalarımızın M. Hasan Ebrahimi - Zist Atisazan Sabz (zas_green@hotmail ; 0098 912 803 30 50) iletişim bilgileri kanalıyla irtibata geçmelerinin mümkün olacağı belirtilmiş olup, firmalarımızın İran tarafı ile irtibata geçmeden önce Tahran Ticaret Müşavirliğimizin raporunu gözden geçirmelerini (https://ticaret.gov.tr/yurtdisi-teskilati/guney-asya/iran/raporlar) ve gerekli durumlarda Müşavirliğimizle temasa geçmelerinde fayda görüldüğü hususunu,

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla,

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız