Yönetim Kurulu Başkanımız Büyüksimitci, Romanya Tanıtım Toplantısına Katıldı

23 Temmuz 2020

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) tarafından organize edilen “Covid-19 Salgını Sürecinde Hedef Pazar Romanya” konulu webinar toplantısına katıldı.

Telekonferans sistemi ile yapılan toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, DEİK-Türkiye Romanya İş Konseyi Başkanı Ömer Süsli, Romanya Türk İşadamları Derneği Başkanı Güven Güngör, Romanya Nevşehir ve Kayseri Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’la birlikte işadamları ve sanayiciler katıldı.

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci toplantıda yaptığı konuşmada,  Türkiye ile Romanya arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik ve kültürel bağlar bulunduğuna değinerek, “İki ülke arasındaki ilişkiler yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde üst düzeyde sürdürülmektedir” dedi.

Kayseri’nin 2019 yılında 2,5 milyar dolar ihracat yaptığını ve Türkiye’de iller sıralamasında 10’uncu sırada olduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, elektrikli ev aletleri ihracatında Türkiye genelinde ikinci sırada, mobilya ihracatında yine Türkiye genelinde üçüncü sırada olduklarını ve iç pazarda Türkiye’nin en büyük mobilya üreticisi konumunda olduklarını açıkladı. 

Kayseri ile Romanya arasındaki dış ticaret verileri hakkında bilgi veren Başkan Büyüksimitci, “Kayseri Sanayi Odası verilerine göre Odamız üyesi 33 firma tarafından 2019 yılında Romanya’ya 53 milyon dolarlık ihracat, 18 milyon dolarda ithalat gerçekleştirmiştir. Tabi bu rakamlar yeterli değil. İnşallah işbirliği içerisinde bu rakamları daha da yukarı çekme gayretinde olacağız” diye konuştu.

Başkan Büyüksimitci, Karadeniz ve Balkanların iki dost ülkesi olarak, bölgenin sunduğu imkânları birlikte değerlendirerek işbirliğini arttırabilecekleri inancında olduğunu belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Romanya'da Yatırım Sunumu İçin Tıklayınız!

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler