Başkanımız Büyüksimitci, 2018’i Değerlendirerek, KAYSO Projeleri Hakkında Bilgi Verdi

13 Mayıs 2019

 

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci düzenlediği basın toplantısında, 2018 yılını değerlendirerek, 2019 yılındaki KAYSO projeleri hakkında bilgiler verdi. Kayseri Sanayi Odası Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya, KAYSO Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

 

Kayseri Sanayi Odası’nın yapısı hakkında bilgi vererek konuşmasına Başlayan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Odamızın 2005’te 899 üye var idi, bugün itibariyle bin 528 üyemiz var. 150 civarında daha üye potansiyeli olduğu düşüncesindeyiz. Onların da üyelik işlemlerini yapacağız. Çünkü sanayi odalarında üye sayısı şehrin potansiyelini gösterme ve birlikte hareket etme adına çok önemli. 25 meslek komitesi, 51 meclis üyesi var sanayi odasının. Odalar ve Borsalar Birliği kapsamında 17 toplantı ve etkinliğe katılım sağladık. Meslek komitesi üyelerimizle 300’den fazla toplantı yaptık. Sektörün tek tek problemlerini ve çözüm önerilerini aldık ve bunları hem hükümet hem Odalar ve Borsalar Birliği düzeyinde iletmeye çalıştık. Odamıza 142 tane ziyaret yapıldı, 22 tane kurum ziyareti yaptık. 23 etkinliğe katıldık, 45 etkinlik yaptık” dedi.

“Yerli otomobil olmazsa olmazımız”
Yerli otomobilin Kayseri’de yapılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Büyüksimitci, “2018’de ısrarla durduğumuz belli konular vardı. Biri yerli otomobil, halen de ısrar ediyoruz. Pazartesi günü de Odalar ve Borsalar Birliği’nde cumhurbaşkanımızın ve ilgili bakanların katılacağı ekonomik şura var, burada tekrar dosya olarak arz edeceğiz. Sadece yerli ve milli otomobille ilgili değil, aslına bakarsanız sanayileşmede ülkenin genel bir problemi olduğunu düşünüyoruz. Bu tür sanayi yatırımlarının bugüne kadar liman ve lojistik kolaylığı bahanesiyle Marmara Bölgesi’ne yapıldığını ve Anadolu endüstriyelleşmiş şehirlerine özellikle yapılmadığını söylüyoruz. Burada en büyük iddiamız da gelişmiş ülkelere baktığımızda limanda olan büyük fabrikaların sayısı inanılmaz az. Limanlar ve sahil kesimleri daha farklı amaçlarla kullanılıyor. O anlamda da ısrarımız sürecek. Bu sadece Kayseri’nin değil tüm ülkenin menfaatine olan, özellikle ekonomik gelişmişliği ülke genelinde eşitleyecek bir durum olduğunu iddia ediyoruz” dedi.

“Model Fabrika bu yıl hayata geçecek”
Bu yıl içerisinde hayata geçirecekleri model fabrika hakkında da bilgi veren Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “bu yıl içerisinde model fabrika projemizi hayata geçireceğiz. Burada yaklaşık 2 milyon dolar civarında bir hibe desteği alacağız. Şu anda son imzası var, her şey bitmiş durumda. Burada özellikle bizim mevcuttaki işletmelerimizin verimlilik problemi olduğu düşüncesindeyiz. Bu yıl da mutlak suretle verimlilikle ilgili çok ciddi birebir işletmelerimizde eğitimler yapacağız. Bu model fabrika ve başka birkaç proje ile verimliliğimizi artırmak zorundayız”

Türk Odalar ve Borsalar Birliği’nin organizasyonuyla enflasyonla mücadele programına Kayseri’de çok ciddi katılım sağladıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, birçok firmanın yönetim kurulu kararı alarak, gerçek anlamda enflasyonla mücadeleye katıldıklarını, bununda etkisini gördüklerini belirterek, programa destek veren tüm firmalara teşekkür etti.

“Sorunlarımız TOBB Bakanlıklar nezdinde takip ediyoruz”
Başkan Büyüksimitci, özellikle meslek komitelerinden ve üyelerinden kendilerine yansıyan sorunları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlıklar nezdinde takip ettiklerini açıklayarak, geçtiğimiz yıl sorunların çözümüne yönelik toplam 23 konuda görüş ve öneri hazırladıklarını, bunlardan 6 tanesinden olumlu sonuç aldıklarını açıklayarak, sonuçlanmayan konuların takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. 

2019 yılındaki KAYSO projelerini anlatan Başkan Büyüksimitci, “Bu yılki projelerimizin başında toplam 14 milyon 100 bin TL bütçesi olan model fabrika var. 3 milyon 330 bin TL’ye verimlilik koordinasyon ofisi kurduk, bu da yine yüzde 90 hibe destekli bir projemiz. Burada da Ticaret Odamızla birlikte 48 firmalarımıza direk olarak kendi işyerlerinde bu İşin uzmanları tarafından eğitimler vereceğiz. 150 bin Euro’luk Avrupa’daki iyi uygulamaların transferi ile ilgili bir projemiz var. Yine 51 bin 500 Euroluk Erasmusten ve 15 bin TL’lik stratejik planlama süreç yönetimi eğitim projemiz var. Bunların tamamını bu sene hayat geçireceğiz. Önümüzdeki günlerde İnşallah Sanayi Odası bünyesinde daha farklı uygulamalar yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

“ASPİLSAN yılda 2 milyon lityum iyon pil üretecek”
Türkiye’nin tek pil üretimi yapan fabrikanın 1981 yılında Kayserili hayırseverlerin bağışlarıyla kurulup, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na armağan edildiğini belirten Büyüksimitci, “ASPİLSAN Enerji tarafından Mimarsinan OSB’de 24 bin metrekarelik bir arsa tahsisi imzalandı. Yılda yaklaşık 2 milyon lityum iyon pil üretimi yapacak. 2020 yılı itibariyle buradaki yer kurulmuş olacak, 2021 yılında da seri üretime geçecek. 200 kişiyi istihdam edecek. Firma tarafından üretilen batarya ve enerji çözümleri telsiz ve jammer gibi sistemlerde, insansız hava ve kara araçlarında, füzelerde kullanılmaktaydı. ASPİLSAN, lityum iyon pilleri yerli ve milli olarak kentimizde üretmeyi hedeflemektedir” dedi.

“2018 yılında 2 milyar 265 milyon dolarlık ihracat yaptık”
İthalat ve ihracat rakamlarını da açıklayan Başkan Büyüksimitci, en güçlü sektörün mobilya olduğunun altını çizerek; “2017’de 1 milyar 898 milyon dolarlık ihracatımız vardı. Bu sene 2 milyar 265 milyon dolarlık ihracat yaptık. Türkiye’nin yıllık ihracat değişimi yüzde 11’ken biz yüzde 19 gibi bir artış sağlamışız. Aslında bu performansı Kayseri olarak her yıl devam ettirebilirsek birkaç yıl içerisinde ilk 10 içerisine girebileceğimiz inancındayım. En çok ihracat yapan sektörlerimiz mobilya, kağıt ve orman ürünleri. 2018’de mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde artış hızımız düşük ama 2019 yılında artış hızımızın da iyi olacağını düşünüyoruz. Kayseri olarak 2017 yılında 1 milyar 812 milyon dolarlık ithalat yaparken, 2018 yılının il 11 ayında 1 milyar 3017 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“Hiç ihracat yapmamış firmaları ihracata yönlendireceğiz”
2019 yılı hedeflerinde hiç ihracat yapmamış firmaları ihracat yapar hale getirmek de olduğunu vurgulayan Büyüksimitci konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “2019 hedeflerimiz içerisinde 12 tane ülke belirledik. Amerika Birleşik Devletleri’nden Hollanda, Almanya, İsveç, Romanya, Rusya, Katar, Çin, Güney Kore, Japonya. Bu ülkeler içerisinde çeşitli çalışmalar yaparak tanıtım toplantıları, ticari heyet ziyaretleri, yenilikçi iyi uygulamaların incelenmesi ve hizmetlerin transfer edilmesi, fuar katılımları, ülkelerle ilgili gelişmeler, ticari fırsatlar, etkinlik ve duyurularını çalışacağız. Bu çalışmaların ilki hiç ihracat yapmamış firmalarımızın ihracata yönlendirilmesi. Bunları ihracat yapar hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Firmalarımız da çok istekli ve gayretli. İnşallah Kayseri’deki firmaların çoğunu ihracat yapar hale getirirsek bu tür yerel ve ülke genelinde yapılan ekonomik dalgalanmalardan minimum etkilenir hale getireceğiz. Bir de ihracatçı üyelerimize de yeni pazarlarda nasıl yer alabilirizi çalışacağız. Ar-Ge ve tasarım merkezleri 2019’da da gündemimizde olacak. Bununla ilgili bir koordinasyon merkezi kuracağız. Farklı disiplinleri bir araya getirmek adına Ar-Ge merkezlerini koordine edecek şekilde bir koordinasyon merkezi kuracağız. Ortak bir takım eğitimler yapacağız”

Basın toplantısı, Başkan Büyüksimitci’nin basın mensuplarının sorularını cevaplaması ile birlikte sona erdi.

 


10:50, 21.01.2019

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız