İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu KAYSO’da Toplandı

13 Mayıs 2019

 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı Ocak Ayı Toplantısı Vali Yardımcısı Dr. M.H. Nail Anlar başkanlığında Kayseri Sanayi Odası ev sahipliğinde yapıldı.

 

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Daire Başkanı Şaban Karakuş’unda katıldığı toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

2018 yılında İŞKUR tarafından yürütülen çalışmaların genel bir genel bir değerlendirmesinin yapıldığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Daire Başkanı Karakuş;

Ülke genelinde yürütülmekte olan aktif işgücü programları, engelli ve eski hükümlü hibe destekleri, üniversiteyi yeni bitirmiş olan gençlerin işgücü piyasasına daha hızlı uyum sağlayabilmesi amacıyla hayata geçirilen işe ilk adım projesi, işsizlik sigortası, ücret garanti fonu ve kısa çalışma ödeneği başlıkları altında pasif işgücü programları, konularından bahsetti.

Açılış konuşmasının ardından Kurum personeli tarafından kurumda yürütülen faaliyetler hakkında yapılan sunumda şu şekilde bilgilere yer verildi: “2018 yılında İŞKUR’a 110 bin 275 kişinin işe girmek amacı ile ilk kez başvuruda bulunmuş olup, toplam kuruma kayıtlı işsiz sayısı 48 bin 661, kayıtlı işgücü sayısı ise 102 bin 805 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde toplam 36.757 kişilik açık iş ilanı alınmış ve alınan açık işlere karşılık 16.186 kişi işe yerleştirilmiştir.”

Sunumun ardından Vali Yardımcısı ANLAR, Kayseri'nin istihdam oranlarının artırılması için yapılması gerekenler ile mesleki eğitim faaliyetlerinin büyük önem taşıdığına işaret ederek, 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmaların 2019 yılında da arttırılarak devem ettirilmesi gerektiğini vurguladı.  İşverenler ile işsizler arasındaki bağın güçlendirilmesine yönelik yapılan çalışmaların da etkin bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Vali Yardımcısı ANLAR, bu kapsamda 2019 yılı mayıs-haziran döneminde yapılması planlanan Kayseri İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarının da oldukça faydalı olacağına değindi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

 


10:35, 24.01.2019

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler