“Az Gelişmiş Bölgelerinin Kalkındırılmasında Teşvik Edici Politikaların Önemi Büyüktür”

10 Şubat 2020

 Fotoğraf

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası (KTO) ortaklığında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermayeler Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin'in katılımı “Teşvik Uygulamaları ve Yabancı Sermayeler” konulu seminer düzenlendi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Son dönemde hükümetimizin uyguladığı, özellikle proje bazlı, stratejik, teknolojiyi artırmaya yönelik teşvik sistemlerinin amaca uygun olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Teşviklerin genel ekonomi politikasının en önemli uygulama araçlarından birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, “Ülkeler ekonomik büyümeyi ve istihdamı artırmak, bölgesel dengesizliği ve dışa bağımlılığı azaltmak gibi daha birçok konuda farklı destekler vermektedir. Bu manada ülkemizde de cumhuriyetin ilk yıllarından beri çeşitli teşvikler uygulanmaktadır” dedi.

Bir ülkenin az gelişmiş bölgelerinin kalkındırılmasında yatırımları teşvik edici politikaların önemine değinene Başkan Büyüksimitci, bu manada Türkiye'nin yeni bir üretim havzasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Marmara bölgesi ile Güneydoğu arasında gelişmişlik bakımından ciddi fark olduğunu dile getiren Büyüksimitci, Ülkede yatırımların büyük bir kısmının Marmara havzasında toplandığını görmekteyiz. Marmara Bölgesi artık fazlasıyla doldu. Üstelik deprem riskinin yoğun olduğu bir bölge. Marmara bölgesi ile Güneydoğu arasında gelişmişlik bakımından ciddi uçurum var. İskenderun, Adana ve Mersin'in deniz ayağını oluşturacak, Konya ve Aksaray'ı da içine alacak yeni bir üretim havzasını bölgemizde hayata geçirmek istiyoruz. Orta Anadolu havzası yeni oluşturulacak yatırım havzası için en iyi potansiyele sahip. Bu konuda da sizlerin desteğini talep ediyoruz” diye konuştu.

Büyüksimitci, üyelerinin devlet teşviklerinden azami derecede faydalanmalarını sağlamak adına Proje Destek Ofisi kurduklarını,  13 kurumun temsilcilerinin bulunduğu ofiste 2018 yılı içerisinde yaklaşık 350 firmaya hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Kayseri Ticaret Odası (KT) Başkanı Ömer Gülsoy ise, uygulanan teşvik programları hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olunmadığını, bu kapsamda Kayseri'nin gerekli desteği alamadığının altını çizerek, bu nedenle KTO Yönetimi olarak bilgilendirme toplantılarına önem verdiklerini kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Mehmet Yurdal Şahin, teşvik uygulamalarının amaçları, mevzuatı, uygulamaları ve istatistikleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Soru-cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.

Toplantının sunumu için tıklayınız!

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler