Başkan Büyüksimitci, Türkiye ABD İş Diyaloğu Çalışma Yemeğine Katıldı

13 Mayıs 2019

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Odası Ortadoğu ve Türkiye Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy ve Türk ve ABD iş dünyası temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen, Türkiye ABD İş Diyaloğu Çalışma Yemeğine katıldı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye için ABD, ABD için de Türkiye’nin önemli olduğunu, yaklaşık 70 yıldır NATO şemsiyesi altında, birlikte sorumluluk üstlendiklerini, uluslararası güvenlik sorunlarına karşı birlikte mücadele ettiklerini anımsattı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ‘ticaret savaşları’ kavramının, tekrar gündeme gelmiş olmasının iş dünyasını rahatsız ettiğini belirtirken, Türkiye ve ABD arasındaki ticaretin yapısına da değindi. 2010-2017 yılları arasında Türkiye ile ABD arasındaki karşılıklı ticarette, ABD’nin ticaret fazlasının yaklaşık 55 milyar ABD doları olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Buna rağmen, ABD yönetimi Türkiye’den çelik ithalatına ilk aşamada yüzde 25, daha sonra da ilave yüzde 25’lik vergi getirdi. Tüm bunları, hakkaniyetli bulmuyor ve aramızdaki ittifak ruhuna uygun görmüyoruz. Bu uygulama, 2018 yılında Türkiye’nin ABD’ye demir çelik ürünleri ihracatını son derece olumsuz etkilemiştir. Türkiye’nin bu uygulamadan muaf tutulması, hem ikili ticarete hem de ikili ilişkilerimize katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yaptığı konuşmada, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin belli dönemlerde bazı dalgalanmalar yaşadığının altını çizerek, gerçek pusulalarının Türk ve Amerikan iş dünyasının ortak vizyonu ve ortak iş yapma potansiyeli olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Odası Ortadoğu ve Türkiye Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy de Türk - Amerikan ilişkilerinin gergin olduğu dönemlerde US Chamber olarak Washington’da Türk şirketlerinin görüşlerini gündeme getirdiklerini (demir çelik için vergi konusu) söyledi. 

Konuşmaların ardından, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın şahitliğinde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile ABD Ticaret Odası Ortadoğu ve Türkiye Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Choksy tarafından 2019 yılı Eylem Planına ilişkin Mutabakat Zaptı imzalandı. 

 


09:12, 08.02.2019

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız