Ticaret Bakanı Pekcan’ın Katılımı İle Bölgesel İstişare Toplantısı Yaptık

11 Mayıs 2019

 

Kayseri Bölgesel İstişare Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kayseri Oda/Borsa başkanları ile birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın desteği ile hayata geçtiğini hatırlattı.

İstihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükünü hafifleten, piyasayı harekete geçiren çeşitli tedbirler alındığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda da gündemimizde olan konuları birinci ağızdan dile getirdik. İç Anadolu Bölgesi’ni temsilen de, sizlerin taleplerini, TO Başkanımız, Ömer Gülsoy Kardeşim sunmuştu. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam taahhüdü aldı. Kayseri’de orada, 30 bin kişiye, yeni istihdam sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Kayseri’nin bunu başaracağına inanıyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki hafta, hükümetle birlikte TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası yapmayı planladıklarını, orada yeni istihdam teşviklerinin müjdesini alacaklarını söyledi.
Kısa çalışma ödeneğinin devreye girdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Eğer işinizde daralma varsa kesinlikle işçi çıkarmanıza gerek yok. 3 ay boyunca maaşını işsizlik sigorta fonundan alabiliyorsunuz. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Zaten fondaki para sizin. İşçi çıkarmanıza gerek yok. İşler zaten tekrar açılacak, bunun sinyallerini almaya başladık. İşleriniz açıldığı zaman o işçinizi tekrar bulamayabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Bakan Pekcan’ın liderliğinde, ihracat atağı başlattıklarını vurgulayan TOBB Başkanı, “16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak” dedi.

Firmaların bir talebinin de Eximbank’ın daha aktif hale getirilmesi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Sayın Bakanımızın çalışmaları sayesinde, Kobilerimiz, Eximbank’a daha rahat ulaşır hale geldi. 2017’de, Eximbank kredilerinde Kobilerin payı yüzde 53 idi. Şimdi Kobi ağırlığı yüzde 71’e ulaştı. Ayrıca bu hafta başında güzel bir haber daha aldık. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla, Eximbank, üretici ihracatçılarımıza, daha ucuz maliyetli yatırım finansmanı sunmaya başlıyor. Bu kapsamda, 9 leasing firmasıyla, 200 milyon dolarlık finansman protokolü imzalandı. Sayın Bakanımıza, iş dünyamızla istişare içinde sürdürdüğü, sonuç odaklı çalışmaları için, gelin hep birlikte teşekkür edelim, alkışlayalım”

Sıkıntıların da olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Birazdan bunları da dile getireceğiz. Ama şunu da hep akılda tutalım. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her türlü engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük. Biz tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. İşte bakın, son 25 senede, onlarca çalkantı atlattık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz” dedi.

“Birbirimizi ötekileştirmeyelim” diyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Kimseyi öteki diye görüp, ayrı tutmayalım. Ülkemizin, milletimizin, birliğini, dirliğini muhafaza edelim. İşte o zaman, bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, devam edecek. Bugünkü istişaremizin de, hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

-Ticaret Bakanı Pekcan
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Türkiye'nin hedefinin üst gelir grubuna ve yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçmek olduğunu, bunun da daha fazla katma değerli ihracatla sağlanabileceğini belirtti.
Daha fazla tasarıma, markalaşmaya, teknolojiye ağırlık vererek, ülkenin daha rekabetçi hale gelmesine ve mevcut pazarları sürdürülebilir kılmaya çalıştıklarını dile getiren Pekcan, bir taraftan da iç ve dış ticarette tam dijitalleşme hedefine ulaşmak için çaba gösterdiklerini bildirdi.

Eximbank'ın kullandırdığı kredilerde KOBİ oranını yüzde 53'ten yüzde 70'e çıkardıklarını, hedeflerinin bu rakamı yılsonunda yüzde 75'lere çıkarmak olduğunu aktaran Pekcan, "Eximbank desteklerinden yararlanan firma sayısı hedefimiz 2018 sonu 11 bindi ona ulaştık, 2019 sonunda da 12 bin 500'e ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: "Eximbank yüzde 26'sını gerçekleştirdi ihracatın 2018 yılında, 2019'da da yüzde 27-28 bandında gerçekleştirmesini hedefliyoruz. İhracat destekleri 44 milyar oldu, yüzde 10 artırarak bunun da 48,4 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. Yatırımcı, sanayici, ihracatçımızın önünü açmak için çeşitli destek yöntemleri üzerinde de ayrıca çalışıyoruz. Dünya bir e-ticaretten geçerken bu kadar ticaret erbabı Kayseri'ye ben 2 milyar dolarlık ihracatı yakıştıramadım. Bunu el birliğiyle 5 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor."

-Diğer konuşmacılar
Toplantıya ev sahipliği yapan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, açılış konuşmalarında Bakan Pekcan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve tüm katılımcılara teşekkür ederek, toplantının hayırlı geçmesi dileklerini ilettiler.

DEİK Başkanı Nail Olpak da konuşmasında DEİK’in yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 


06:11, 21.02.2019

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız