Kayseri İstihdam Seferberliğini Başlattı

11 Mayıs 2019

 

Kayseri Valiliği önderliğinde, Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Borsası (KTB), Kayseri OSB, Mimarsinan OSB ve İncesu OSB’nin katılımı ile 2019 yılı İstihdam Seferberliği lansman toplantısı yapıldı.

 

Kayseri Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTB Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Mimarsinan OSB Başkanı Abdullah Oğuzbaş, İncesu OSB Başkanı Ali Baktır, il müdürleri, ilçe belediye başkanları ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda ortak metni okuyan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı” dedi.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyasına 8 farklı teşvik sunulduğunu ve bunların pek çoğunun tarihi destekler şeklinde olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek”

Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimciler için çok önemli bir destek getirildiğini belirteren Başkan Büyüksimitci, “Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru” dedi.

Başkan Büyüksimitci, işadamlarının ve sanayicilerin tüm bu teşviklere ilişkin detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabileceğini ayrıca, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Borsası, Kayseri OSB, Mimarsinan OSB ve İncesu OSB’de ki istihdam maslarından ulaşabileceklerini söylerdi.

Önümüzdeki süreçte de Valiliğin önderliğinde tüm kurumların katılımı ile üyelere yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, bunun yanı sıra il genelinde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyeleri kutlayacaklarını söyledi.

Tüm iş dünyasına ve işverenlere çağrıda bulunan Başkan Büyüksimitci, “Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Başkan Büyüksimitci’nin konuşmasının ardından İstihdam Seferberliği 2019 konulu kısa film izlendi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, "Bu büyük milletin yapamayacağı hiçbir şey yok. İstihdamını da, ihracatını da artıracak, kapasitesini de artıracak. Bu güç ve kudret bizde var inşallah" dedi.

İstihdam seferberliği konusunda işadamları ve sanayicilerin gayretlerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Vali Günaydın, “İşverenlerimiz ve sanayicilerimiz bu konuda gerçekten çok önemli bir görevi başarıyla yerine getiriyor. Bulundukları noktadan daha ileri noktaya taşımak için de ellerinden gelen gayreti ve çabayı gösterdiklerini biz memnuniyetle müşahede ediyoruz. Tabi istihdam seferberliği tek ayaklı olmuyor, bunun diğer ayağı da kamu. Bu yeni pakette gerçekten reddedemeyeceğimiz çok önemli fırsatlar var. Bu fırsatları kullanarak üretimimizi artıracağız. İstihdam ve ihracatımızı hep beraber artıracağız inşallah” diye konuştu.

Toplantıda konuşan diğer Oda ve OSB Başkanları kampanyaya destek sağlamak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

 


14:46, 08.03.2019
 

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız