Savunma Sanayinin Kalbi Kayseri’de Attı

10 Mayıs 2019

 

 

Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2. Hv. Bkm. Müdürlüğü ve Garnizon Komutanlığı, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Ticaret Borsası (KTB) ve MÜSİAD işbirliğinde, “Kayseri'de Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisinin Gelecekteki Yeri” konulu panel düzenlendi.

 

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonunda düzenlenen programın açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, ordunun teknolojik olarak donatılması gerektiğini belirterek, “Milletimizin peygamber ocağı olarak gördüğü Türk Silahlı Kuvvetleri, kahraman ordumuz değişen ve gelişen teknolojik silah ve mühimmatla donatılmalı. Şükürler olsun ki donatılıyor. Bugün gelinen noktada dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye, NATO'nun da 2. büyük ordusuna sahip olmanın gururunu taşıyor. Özellikle son yıllarda terörle mücadele ve coğrafyamızda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ordumuzun teknolojik olarak daha da donatılması hasıl olmuş ve bugün milli savunma sanayimizde yüzde 65 oranında kendimize yeter halde bulunmaktayız. Fakat bu bizim için yeterli değil, daha da ileriye gitmek için çalışmalıyız" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, Türk Savunma Sanayi'nin üretim, ihracat ve teknoloji geliştirme alanında şimdiye kadar yaptıklarından çok daha fazlasını başaracak potansiyeli olduğunu kaydederek, “Geçen sene ülke olarak ihracatımızı yüzde 7 artırırken, Kayseri bunu 4'e katladı. Şimdi, tayyare fabrikası ile başlattığımız sanayileşme hikayesini savunma sanayi ile daha ileriye taşımak istiyoruz. Bu alanda kamu özel sektör ortak çalışması sonucu önemli başarılar elde etti “ dedi.

2002 yılında yüzde 80'leri bulan savunma sanayinin dışa bağımlılık oranının 2018'de çok yüzde 35'lere indiğini açıklayan Hisarcıklıoğlu, “Aynı zamanda küresel rekabette de ilerledik. Bugün 4 firmamız dünyanın en büyük savunma şirketleri listesine girdi. Savunma sanayi sektörü ihracatı 2018'de 2 milyar doları geçti. Tüm bu başarının mimarları olanlarla iftihar ediyoruz. Kamunun desteği olmasaydı özel sektör, özel sektörün azim ve çalışkanlığı da olmasaydı kamu tek başına bu başarıları gerçekleştiremezdi. Elbette bizler bunlarla yetinmeyeceğiz. Türk Savunma Sanayi'nin üretim, ihracat ve teknoloji geliştirme alanında şimdiye kadar yaptıklarından çok daha fazlasını başaracak potansiyelimiz var. Biz de Kayseri olarak bu süreç içinde yer almak, ülkemiz savunma sanayine daha fazla katkı vermek istiyoruz" diye konuştu.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da konuşmasında, “Uçak fabrikası serüveni ile başlayan sanayileşmede, ilimiz son yıllarda çok önemli başarılara imza atmıştır. Ülkemiz ihracatında da çok önemli paylara sahip şirketleri ile Kayseri ön plana çıkmıştır. Fakat bu tecrübemizin çok daha ileri noktalara taşınması gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Görevlerimizi, ödevlerimizi biliyoruz. Bu güç ve maharet firmalarımızda var" dedi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ise, "Giderek hassas işleme ve imalat yapan makineler konusunda yurt dışına bağımlılığımız malum. Bu bağımlılığın getirdiği ve getirmesi muhtemel çeşitli riskler yavaş yavaş görülmeye başlıyor. Bu anlamda şirketlerimizin hassas işleme yapabilen tezgahların üretilmesi konusunda desteklenmesini istiyoruz. Kayserimiz bölgesel olarak bu konuda öne geçmek üzere önceliği ele alacak ve inisiyatif kullanacaktır. Bu konuda teşvik mekanizmalarımızı harekete geçirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Son olarak kürsüye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ilgili ve yetkili herkesin ilerideki dönemlerde mücadeleye hazır olması ve vatanı savunmak için çalışılması gerektiğini vurgulayarak, "Çevremize baktığımız zaman kritik, zor bir dönemden geçiyoruz. Etrafımız gerçekten ateş çemberi. Bu olayların nasıl, nereye döneceğini, bir adım sonra nelerle karşılaşacağımızı başlangıçtan itibaren gerçekten sadece bizim için değil tüm dünya için kestirmek çok zor. Onun için atalarımızın söylediği lafı söyleyeyim; ‘Hazır ol cenge, istersen sulh-ü salah'. Bunu hepimizin ilke kabul etmesi lazım. Sadece bu topla, tüfekle yapılan savaşla değil; ekonomik, diplomatik, enerji, sanayi, bilim savaşı da var. Dolayısıyla bu bakımdan her alanındaki ilgili ve yetkili arkadaşlarımızın müteakip dönemlerdeki mücadeleye hazır olması lazım" dedi.

Bu anlamda milli ve yerli savunma sanayinin kurulmasının çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Akar, "Bütün bu güvenlik meselelerini çalışırken en öne çıkan kritik konu terörle mücadele konusu. Bu konu silahlı kuvvetlerimizin, güvenlik güçlerimizin konusu. Silahlı kuvvetler bölümüne baktığımızda bu işi nasıl yapacak? Personelin temini ve yetiştirilmesi, diğeri bunların eline vereceğimiz araç, gereç, silah ve malzeme. Bu konuda sanayicilerimizin her türlü fedakarlığı, kahramanlığı yapacağından eminiz. Bir şekilde bunun memleket meselesi olduğunu hepimiz bileceğiz, üstün teknolojiye dayalı yerli ve milli savunma sanayimizi kuracağız" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ile özel sektör arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı. Toplantının öğleden sonraki bölümünde Milli Savunma Bakanı Akar ve protokolün katılımı ile millileştirilecek malzemeler sergisi açıldı.

 


03:16, 22.03.2019

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler