Mesleki Yeterlilik Belgesi İhtiyacı Olan Üyelerimiz Odamıza Başvurabilirler

10 Mayıs 2019

Mesleki Yeterlilik Belgesi İhtiyacı Olan Üyelerimiz Odamıza Başvurabilirler

Sayın Üyemiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan 2015/1 sayılı Tebliğin ekinde yer alan 40 meslekte çalışan kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) almaları zorunlu hale gelmiştir. Yakın zamanda bu 40 meslek dışında kalan tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında çalışan kişiler içinde zorunluluk getirileceği öngörülmektedir. 25 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Çalışma Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılacak denetimler esnasında bahsedilen 40 meslekte ve bu listede olmayan ancak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24.06.2015 tarihi itibariyle Mesleki Yeterlik Belgesi olan eleman çalıştırma zorunluluğu getirilen Asansörcülük meslek dalında faaliyet gösteren firmalara belgesiz herbir eleman için 500.- TL idari para cezası uygulaması yapılacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgeleri bu konuda TURKAK tarafından akredite edilmiş ve zorunlu meslek dalları için yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilmektedir.

Bu çerçevede ülke genelinde yeterli belgelendirme kuruluşu olmadığından TOBB un dolaylı ortaklığında kuruluşu gerçekleşen MEYBEM A.Ş. firması faaliyete başlamıştır. Odamız aracılığı ile MEYBEM A.Ş. nin yetkili olduğu meslek dallarında Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen çalışanların müracaatları alınmaya başlanmıştır. Sınav Belge ücretlerinin tamamı sınava girecek kişiler adına yatırılacak olup, 31.12.2017 tarihine kadar geçecek süre içinde tek bir sınav için yatırılacak ücret ve belge bedellerinin tamamının İşsizlik Fonundan sınav sonucunda başarılı olan kişinin hesabına geri ödemesi yapılacaktır.

Belgelendirme / başvuru şartları ve ücretler konusunda detaylı bilgi www.meybem.com.tr adresinde mevcuttur. Bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan çalışanlar için İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 40 saatlik isteyenlerin katılacağı sınava hazırlık kursları başlatılacaktır. Bu maksatla tehlikeli ve çok tehlikeli işkolları ile iştigal eden işletmelerin iletişim bilgilerine ve Mesleki Yeterlilik Belgesi ihtiyacı olan kişi sayılarının 4 Şubat tarihine kadar Odamıza bir yazı ile bildirilmesi beklenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin, Sınav ve Belgelendirme kuruluşu MEYBEM A.Ş’nin aşağıda bağlantı linki verilen müracaat formunu doldurarak ekleriyle birlikte Odamıza iletmeleri gerekmektedir.

Sınav Başvuruları kurumsal veya bireysel olmak üzere iki şekilde alınabilmektedir;

Başvuruda istenen belgeler:
Islak imzalı başvuru formu (http://www.meybem.com.tr/images/basvuruson.pdf), nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf, dekont, tehlikeli işlerde sınava gireceğine dair beyan, iskele kurulum elemanı sınavı için sağlık raporu.

Bilgilerinize rica ederiz.

Saygılarımızla,


http://myk.gov.tr/index.php/en/haberler/36-departman3/2005-40-meslekte-myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-zorunlu-hale-getirildi 
 

01.02.2016

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler