MYK MESLEKİ YETERLİLİK ZORUNLULUĞU

10 Mayıs 2019

MYK MESLEKİ YETERLİLİK ZORUNLULUĞU

 

Sayın Üyemiz,

Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı’ndan aldığımız yazıda 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 23 Nisan 2015 tarihinde yayımlanmış olduğu ve akabinde 25 Mayıs 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğ ile 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiği belirtilmiştir. Böylelikle inşaat, enerji, metal, makine ve otomotiv sektörlerinde tebliğle belirlenen mesleklerde 26 Mayıs 2016 tarihi itibarıyla MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun resmen başladığı ifade edilmektedir.

4447 sayılı Kanunun Ek 3. Maddesi gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş, belgelendirme kuruluşlarınca belge zorunluluğu getirilen mesleklerde yapılacak sınavlardan başarılı olan kişilerin sınav ve belge ücretleri Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen oranlarda işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır.

Zorunluluk kapsamına giren mesleklerde istihdam edilen ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişileri çalıştıran işverenler için iş müfettişlerince yapılacak denetimlerde idari para cezası uygulanması söz konusu olduğundan, cezai müeyyidelerle karşılaşmamanız için bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur. Konuyla ilgili olarak www.myk.gov.tr adresinde ilan edilmiş olan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ile irtibata geçerek sınav başvurusu ve teşvik şartları konusunda bilgi edinmeniz hususlarını,

Bilgilerinize rica ederiz.

Saygılarımızla,

Nihat MOLU
Genel Sekreter

 

20.06.2016

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler