TOBB MEYBEM SINAV VE BELGELENDİRME HİZMETİ VERİLEN MESLEKLER

10 Mayıs 2019

TOBB MEYBEM SINAV VE BELGELENDİRME HİZMETİ VERİLEN MESLEKLER

 

Sayın Üyemiz,         

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyetini sürdüren TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. Türkiye’nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav belgelendirme hizmeti vermektedir. Oda ve Borsalardan gelen talepler doğrultusunda aşağıdaki alanlarda kapsam genişletme çalışmaları hızlandırılmıştır.

1-Emlak Danışmanları İçin Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4:Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği” ile MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde, Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi verilmeyecektir. Aralık 2019’a kadar MYK mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır.

2-Servis Aracı Şoförleri İçin Servis Aracı Şoförü Seviye 3: İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Uygulama 2020 yılında başlayacaktır.

3-Köprülü Vinç Operatörleri: MYK tarafından 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan “Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile “Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3” mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. Üyelerimizin cezai yaptırımla karşılaşmaması adına 11 Kasım 2019 tarihine kadar çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesini aldırması gerekmektedir.

Yukarıda anılan mesleklerde TOBB MEYBEM’in akreditasyon denetimi başarıyla tamamlanmış olup, Ocak 2019 itibariyle emlak bürosu sahipleri ve emlak danışmanları, servis aracı hizmeti veren üyelerimizin çalışanları ve vinç operatörleri için sınav ve belgelendirme hizmetine en kısa sürede başlanacaktır.

Konuya ilişkin olarak, TOBB MEYBEM tarafından 37 meslekte verilebilecek sınav ve belgelendirme hizmetleri ile ilgili bilgiler ekte yer almaktadır. Ayrıca yukarıda anılan mesleklerle ilgili olarak da ön başvuru sürecinin başladığı hususunu,

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.


Ek: TOBB MEYBEM Sınav ve Belgelendirme Hizmeti Verilen Meslekler için tıklayınız..

 

03.01.2019

İlgili Dökümanlar

Döküman Adı Dökümanı Aç Dökümanı İndir

Paylaş

Kayso Gündem
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler