“Sanayiciler Olarak Kendi İşimize Odaklanmalıyız”

10 Mayıs 2019

 

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın katılımı ile Odamız meclis salonunda yapıldı. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, geçtiğimiz yıl başlayan ve azalarak olsa dahi devam eden kur sarmalı neticesinde yüksek enflasyon ve yüksek faizin ekonominin temel dinamiklerini bozduğunu belirterek, bunların neticesinde yatırımların azaldığını, işsizliğin attığını ve talep daralması yaşandığını söyledi.

Kur hareketleri, yüksek faiz ve 31 Mart seçim sürecindeki devam eden belirsizliklerin sanayinin, ticaretin ve yatırımların önündeki en büyük engeli oluşturduğunu dile getiren Özkaya, “Bu belirsizlik döneminin biran önce sonlandırılması ve önümüzdeki 4 buçuk yıllık sürenin hem makro hem mikro reformların hayata geçirilmesi için önemli bir fırsat olduğunu düşünmekteyiz. Aksi takdirde yüzde 25'lerde olan banka faizleriyle ne yatırım yapmak ne de para kazanmak mümkün gözükmemektedir. Bu ancak rant ekonomisine katkı sağlamaktadır. Mevcut durumda da sanayimiz talep yetersizliği ve yatırımın finans maliyetinin çok yüksek olması ve bazen zaman sınırlamasının da olması dolayısı ile şu anda istenilen sevilerden ve hızından uzak gözükmektedir. Zaman; gerçek üretici ve yatırımcının desteklenmesi, haksız rekabetin önlenmesi zamanıdır. Önümüzdeki süreçte bu sorunların çözümünün en önemli konu olduğunu düşünmekteyiz" diye konuştu.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’ya teşekkür ederek,  “Kayseri Üniversitesi hem mühendis hem de tekniker ve teknisyen anlamında direkt sanayicinin ihtiyacı olan elemanları yetiştirmek için Rektörümüzün öncülüğünde çalışmalarını sürdürüyor. Mimarsinan OSB'de yapılacak olan Kayseri Üniversitesi MYO' için de yerimiz hazır, sanayiciler olarak üzerime düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Sanayicilerin ekonomiye odaklanması gerektiğini vurgulayan Başkan Büyüksimitci, "Türk iş dünyası olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Biz sanayiciler olarak odaklanmamız gereken şey mutlak suretle ekonomi olmalı. Ekonomik olarak güçlü bir ülke olmadığınız sürece hiçbir şansımız yok. Dolayısıyla seçim tartışmalarını bir kenara bırakarak, Türkiye Cumhuriyetine sonuna kadar güvenerek ve inanarak yolumuza devam etmeliyiz. Eminim ki sanayicilerin çoğu da ihracatla, üretimle ilgili ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bu tür ekonomik çalkantıların olduğu dönemler bize bir arınma, verimlilikle ilgili şirketimizi sorgulama imkanı veriyor. Onun için mutlak suretle biz kendi işimize konsantre olmalıyız. Tabi ki zorluklar olacak, hiçbir ülkenin yükselişini bir başkası durarak izlemiyor. Rakibiniz olan ülkeler ayağınızdan çekmeye çalışır. Biz bunlara göre hesabımızı iyi yapmalıyız. Hesabımızı iyi yapar, önlemlerimizi alırsak inanın bu süreçten güçlenerek çıkarız" diye konuştu.

Türk Hava Yollarının Kayseri uçuşlarının yetersiz olduğuna değinen Başkan Büyüksimitci şunları söyledi: "Kayserimizde turizm potansiyelinin olduğunu biliyoruz. Özellikle Erciyes ile birlikte kış turizminde çok ciddi ivme kazandı. Aynı zamanda sağlık turizmi ile ilgili ciddi bir potansiyel var ve şuan yurt dışından Kayseri'ye ciddi anlamda hasta geliyor. Sayın Valimizin de turizme ilgisi oldukça yüksek onlarda bir takım çalışmalar yapıyor. Tüm bunları yaparken Kayseri'nin maalesef bir takım eksikleri var. En büyük eksiklik THY'ın Kayseri uçuşları. 2,5 milyar dolarlık ihracat yapan, Kapadokya ile birlikte turizme çok ciddi katkıları olan Kayseri’ye haksızlık diye düşünüyorum”

Aynı zamanda havaalanı terminal binasının da yetersiz olduğunu vurgulayan Başkan Büyüksimitci, burada oluşan kuyrukların terminalin yetersiz olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, daha önce bu konuyu defalarca dile getirdiklerini, bundan sonrada hava terminalinin mutlak suretle genişletilmesi için ilgili kişi ve kurumlara iletmeye devam edeceklerini söyledi. Yine Erkilet Havalimanında kargo gümrükleme sisteminin olmamasının sanayicileri zor duruma düşürdüğünü açıklayan Başkan Büyüksimitci, daha fazla ihracat yapabilmeleri için önlerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.     
 
İhracat rakamları hakkında bilgi veren Başkan Büyüksimitci, TİM rakamlarına göre Kayseri’nin 2019 Mart ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 7,19 artarak 174,9 milyon dolar alarak gerçekleştiğini, geçen yılın aynı ayına göre bir miktar düşüş olsa da 2019 yılı ilk üç aylık artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. 

Kayseri’de ki Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin nitelik ve nicelik bakımından daha yüksek seviyelere ulaşılabilmesi için Odamız koordinasyonunda düzenli olarak bir araya geldiğini açıklayan Başkan Büyüksimitci, önümüzdeki dönemde Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde çalışan yaklaşık 400 personele ORAN Teknik Destek Programı kapsamında eğitimlere başlanacağını söyledi. Başkan Büyüksimitci son olarak, KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası hakkında bir sunum yaparak konuşmasını tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, yaklaşık 8 ay önce kuruluna Kayseri Üniversitesi’nin kurucu rektörü olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “En kısa zamanda Kayseri’nin gururu olacağız. Uygulama odaklı, iş dünyası ile bütünleşen, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan bir üniversite olacağız. OSB’lerde MYO’lar kurarak sanayici ile iç içe olacağız” dedi. 

Rektörü Prof. Dr. Karamustafa, Kayseri Üniversitesi’nin aktif bölümleri ve kurmayı düşündükleri birimler hakkında sunum eşliğinde meclis üyelerine bilgiler vererek, yeni logoyu tanıttı.

 


13:07, 29.04.2019

Paylaş

KAYSO AGENDA
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler