MİMARSİNAN OSB

 

KAYSERİ MİMARSİNAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi;  ekonomik ve toplumsal kalkınmanın birlikte gerçekleştirilmesi, çevreye duyarlı düzenli kentleşmenin sağlanması amacıyla 1998 yılında 450 hektar alan üzerinde,  Kayseri’ de 3. Organize Sanayi Bölgesi olarak kurulmuştur. 4562 sayılı OSB kanunu gereğince Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 101 sicil no’su ile tescil edilerek tüzel kişilik kazanmıştır.

2006 yılında başlayan alt yapı çalışmaları ile birlikte kısa sürede bölgemiz gözde yatırım merkezi haline gelmiş ve sürekli devam eden yatırım taleplerini karşılamak amacıyla 2008 yılında 150 hektar genişleyerek toplamda 600 hektar alanda katılımcılarına hizmet vermektedir. 2003 yılında Kayseri Valiliği, 2009 yılında Mimarsinan Belediyesi hisselerinin tamamını Kayseri Sanayi Odasına devretmiştir ve bölgemiz 2009 yılı itibari ile  %100 Kayseri Sanayi Odası iştiraki olarak hizmet vermektedir.
             
Bölgemiz; konum olarak tarihi ipekyolu üzerinde,  Orta Anadolu'yu Doğu'ya bağlayan, Kayseri Malatya Devlet Karayolu üzerinde bulunmakta ve Orta Anadolu'nun gelecekte en önemli sanayi merkezlerinden biri olmayı hedeflemektedir. Gerek konum olarak gerekse ilimizde hızla gelişen ve büyüyen sanayileşme gücüne paralel olarak yoğun yatırım talepleri almaktadır. Bölgemiz önemli bir güzergâh üzerinde olmasının yanında şehir merkezine olan yakınlığı ile de hem yatırımcılara hem de istihdam edenlere önemli bir avantaj sağlamaktadır.
            
OSB'nin arazi yapısı, yapılan jeolojik ve jeoteknik etütlerde ki sonuçlara göre sağlam zemin yapısı, ulaşım imkanı bakımından yakın ve rahat bir yer olması, OSB'lerde öncelik ve ucuz enerji seçeneğine sahip olması, sanayi parsel fiyatlarının da çok cazip olması gibi avantajlar ile sanayicilere sunulmaktadır. 


1.ARSA DURUMU :
Kayseri - Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylanan İmar Planına göre, 5.000 m2 ile 175.000 m2 arasında değişen 368 adet sanayi parsellerinden oluşmaktadır. 

2. ALT YAPI DURUMU VE ÇEVRE:

A-Yol: OSB ‘de, 32 km imar yolların toprak işleri tamamlanmıştır.  Bu yolların üst yapısı kısmen asfalt ve geneli beton parke olarak yapılmıştır. Üst yapısı tamamlanmış olan yollar; bu yılın sonunda % 95 seviyesine ulaşmış olacaktır.

B-Su: OSB’de,  içme ve kullanma suyu alt yapısı bölge genelinde tamamlanarak katılımcıların hizmetine sunulmuştur.

C-Elektrik: Bölgemizin en önemli gayelerinden biri de katılımcılarına kesintisiz, güvenli, ekonomik ve kaliteli enerji sunmaktır. Bu amaçla; ileri teknolojik hizmetlerden oluşan Elektrik Dağıtım Şebekesi kapsamında 34 adet trafo istasyonu yapılarak devreye alınmıştır. Sunulan enerjinin yönetilebilmesi ve kaliteyi artırma adına, SCADA ve Sayaç Otomasyonu sistemleri tamamlanarak katılımcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

D-Aydınlatma: OSB genelinde aydınlatma çalışmaları; tasarruflu, zaman roleli LED armatürler kullanılarak büyük oranda tamamlanmıştır. 2017 yılı sonunda bölge genelinin aydınlatılması işleri tamamlanacaktır.

D-Güvenlik Kamera Sistemi: OSB sınırları içerisinde 14 ayrı noktada, toplamda 46 adet kamera ile geriye dönük 30 gün görüntü kaydı yapabilen sistem tamamlanarak devreye alınmıştır. Böylece güvenlik önlemleri arttırılmıştır.

E-Haberleşme Alt Yapısı: OSB haberleşme alt yapısı son teknolojik sistem olan fiber optik kablo üzerinden işlemekte olup katılımcılarımıza; hızlı, kesintisiz ve güvenli erişim alt yapısı sağlanmıştır. Bu konuda 2009 yılında Türk Telekom ile Türkiye’de ilk sözleşme yapan OSB, bölgemiz olmuştur.

F-Kanalizasyon ve Yağmursuyu Alt Yapısı: OSB genelinde Kanalizasyon ve Yağmursuyu alt yapısı tamamlanarak katılımcıların hizmetine sunulmuştur.       
                 
G-Arıtma tesisi: 6.000 m³/gün kapasiteli evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisi projemizin ilk etabı olan 2.000 m³/gün’ lük kısmı tamamlanarak katılımcıların hizmetine sunulmuştur.

Ğ-Ağaçlandırma: Mevcut bölge içerisinde her yıl düzenli olarak ağaçlandırma yapılmaktadır .Bugüne kadar  yaklaşık 90.000,00 adet ağaç toprakla buluşturulmuştur. Bu ağaçlar için 263,756 metre damlama sulama hattı çekilmiştir. Ağaçlandırma faaliyetlerimiz her yıl düzenli olarak devam etmektedir.

3.OSB ALAN DAĞILIMI:

KULLANIM ALANI BÜYÜKLÜĞÜ
SANAYİ PARSEL ALANI 4.292.570,98 m²
BAKIM VE AKARYAKIT İSTASYONU 10.809,20 m²
YOL + OTOPARK 683.247,82 m²
ARITMA TESİSİ 61.963,43 m²
TEKNİK HİZMET ALANI 8.968,24 m²
İDARİ MERKEZ VE SOSYAL TESİSLER 147.223,68 m²
KANAL 6.481,25 m²
SPOR TESİS ALANI 8.589,84 m²
PARK ALANLARI 322.362,38 m²
HİZMET VE DESTEK ALANI 132.004,09 m²
YEŞİL KUŞAK (50 Mt) 392.887,62 m²
TOPLAM 6.044.425,53 m²
 

4. MÜTEŞEBBİS HEYET / YÖNETİM KURULU / DENETİM KURULU:

4.1. Müteşebbis Heyet Üyeleri

GÖREVİ ADI VE SOYADI
Müt.Heyet Bşk. Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Müt.Heyet Bşk. V. Orhan SAKİ
Müt.Heyet Üyesi Mehmet KARABULUT
Müt.Heyet Üyesi Abdullah OĞUZBAŞ
Müt.Heyet Üyesi Abdullah YAŞAR
Müt.Heyet Üyesi Mehmet ARAR
Müt.Heyet Üyesi Hidayet GÜNEŞ
Müt.Heyet Üyesi Mustafa ATEŞ
Müt.Heyet Üyesi Kemal Murat BENK
Müt.Heyet Üyesi Erkut KORKMAZ
Müt.Heyet Üyesi Kadir ÜÇOK
Müt.Heyet Üyesi Lütfi ÇARŞIBAŞI
Müt.Heyet Üyesi Levent AKÇAKOYUNLU
Müt.Heyet Üyesi Mustafa NAYCI
Müt.Heyet Üyesi Mehmet ÖZSUVEREN

4.2. Yönetim Kurulu Üyeleri:

GÖREVİ  ADI VE SOYADI
Yön. Kur. Bşk. Abdullah OĞUZBAŞ
Yön. Kur. Bşk. V. Mehmet KARABULUT
Yön. Kur. Üyesi Abdullah YAŞAR
Yön. Kur. Üyesi Mehmet ARAR
Yön. Kur. Üyesi Kemal Murat BENK


4.3. Denetim Kurulu Üyeleri:

GÖREVİ ADI VE SOYADI
Denetim Kur. Üyesi Lütfi ÇARŞIBAŞI
Denetim Kur. Üyesi Hidayet GÜNEŞ


5. PERSONEL DURUMU

OSB, Bölge Müdürü dahil olmak üzere toplamda 44 adet personel ile hizmet vermektedir.

KAYSO AGENDA
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız