KAYSERİ OSB

 

KAYSERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yörenin bütün sanayi faaliyetlerini planlayan koruyan ve sahip çıkan bir anlayışın ürünü olarak 1976 yılında inşaatlara başlanmış,1986 yılında tamamlanarak faaliyete geçmiştir.

Bölgemiz müteşebbis teşekkülü görevini tamamlamış Mayıs 2004 tarihinde katılımcıların oluşturduğu ilk genel kurul toplantısını yapmış ve yine katılımcıların oluşturduğu yönetim kurulunu seçmiştir.

Şehir merkezine 15 km mesafede 11.500.000 metre kare alan üzerine kurulan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerden gelen yoğun arsa talepleri üzerine genişleme çalışmaları sonucunda 24.000.00 metre kare alana ulaşarak Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi olmuştur. Girişimcilik, kentleşmeye sanayileşmede iddialı bir konuma gelen Kayseri Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeye de model olmayı başarmıştır.

Türkiye'nin en büyük 500 şirketinden 17'sini bünyesinde barındıran ve 500' ün üzerinde hemen hemen her sektörde firmanın üretim yaptığı Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Kayseri ve Türkiye'nin büyüyen ekonomisine ivme kazandırmaktadır. Planlı bir büyüme ve gelişim süreci içerisinde üretim yapan tesisler ileri teknolojiyi kullanarak, bunu da ürünlerine yansıtarak kaliteyi artırmaktadır.

Bölge Müdürlüğü idare binası 2005 yılında hizmete girmiştir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü sürekli gelişmeye açık ve teknolojiyi takip eden uzman kadrosuyla, projelendirmeden, uygulamaya altyapı hizmetlerini hızlı bir şekilde devam ettirmektedir

Bölgede su ve kanalizasyon, doğalgaz, elektrik altyapı hizmetleri Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır. Bölgenin ucuz ve kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan enerji santrali devreye girmiştir. Mevcut bölgede asfalt çalışmaları tamalanmış, genişleme bölgelerinde de bitmek üzeredir. Mevcut bölgede yolların genişletilmesi amacıyla kaldırımların geriye alınması işi hızla devam etmekte olup17 km lik kısım tamamlanmıştır. Ayrıca bölgesel bazda belli dönemlerde yapılan toplantılarda sanayicilerimiz bilgilendirilmekte ve sorunlarına çözüm üretilmektedir.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 31 Temmuz 2004 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın katılımlarıyla aynı anda 139 fabrika temelini atarak dünyada bir ilke imza atmıştır. Bu bağlamda arsa tahsisi yapılan sanayicilerden; 2 yıl sonunda üretime geçme şartı konulmasına rağmen1 yıl içerisinde 41 fabrika faaliyete geçmiştir. İki yıl dolmadan bu sayı 102 olmuştur. Bir taraftan arsa tahsisleri devam ederken diğer taraftan inşaatı devam eden fabrika sayısı 200'ü aşmış bulunmaktadır. Bu süre zarfında bölgede 50 km lik yolun stabilizesi tamamlanmış orta refüj çalışmalarına başlanmıştır. Toplamda 160 km uzunluğunda ki yağmur suyu ve kanalizasyon şebekesi bitmiştir. Atıksu arıtma tesisi teknik inceleme aşamasındadır. Bölgeninsu ihtiyacını karşılamak için 10 bin metre küplük su deposu ile terfi ve ishale hattı inşaası bitirilmiş ve faaliyete geçmiştir. Genişleme ve Hacılar bölgelerinde elektrik şebekesinin yer altına alınması çalışmasının çok büyük kısmı tamamlanmış olup; mevcut bölgede de bu ytıl tamalanması planlanmaktadır. Yeni teknolojiyle donatılan trafo binaları hizmete girmiştir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan bu işlerin yanı sıra şehirden organize sanayi bölgesine alternatif yol olan hacılar dağ yolu trafiğe açılmıştır. Kayseri Organize sanayi Bölgesi ve aynı zamanda Kayseri şehir merkezi içinde alternatif güzergah olan İncesu yakınlarındaki Ürgüp kavşağına bağlanacak yolun zemin etütleri tamamlanmıştır. Açılacak bu yol ile İncesu Organize Sanayi Bölgesine Kayseri Organize Sanayi Bölgesinden direk ulaşım sağlamasının yanında turizm merkezi olan Kapadokya yöresine ulaşım daha da kısalacaktır. Kuruluşundan bugüne kadar sunduğu ve amaçladığı hizmetler, hızlı istikrar gelişimi, konumu, üretimi ve istihdam kapasitesi ve sahip olduğu markalarla Türkiye'nin gözde yatırım merkezlerinden biri olan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılar ve gelen yerli yabancı misafirlerin beğenisini kazanmıştır.

Avrupa Birliği entegrasyon süreci içerisinde önemi her geçen gün artan organize sanayi bölgelerine yatırımlarda sağlanan tüm hak ve teşvikler bölge içinde uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkelerin sanayi parkları düzeyindeki altyapı kalitesi ve diğer tüm hizmetleriyleKayseri Organize Sanayi Bölgesi; 43.500 kişinin istihdam edildiği, bünyesindeki üretici firmalarla birlikte dünyaya model teşvik eden yatırım ve üretim bölgesi olmuştur.

 

Yönetim Kurulu 

GÖREVİ ADI VE SOYADI
Yön. Kur. Başkanı Tahir NURSAÇAN
Yön. Kur. Bşk. Vekili Şeref ÖZDEMİR
Yön. Kur. Üyesi Seyhan ARİFOĞLU
Yön. Kur. Üyesi Özer BOSTANCI
Yön. Kur. Üyesi Süleyman SARPTAŞ

Denetim Kurulu

GÖREVİ ADI VE SOYADI
Denetim Kurulu Üyesi Ali İSTANBULLUOĞLU
Denetim Kurulu Üyesi Nihat KÜÇÜKUSTA

KAYSO AGENDA
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler
Üye Firmalarımız