Başkanımız Büyüksimitci OSBÜK Genel Kurulu’na Katıldı

21 Haziran 2019

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 16. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımı ile yapılan genel Kurulda, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, divan başkanlığı yaptı.

 

Genel Kurulda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSB’lerin ve OSBÜK’ün Türkiye ekonomisi için önemine değinerek, “Türkiye; bilimde, teknolojide ve sanayide yükseliyor. Teknolojide yükselen bir Türkiye; gümbür gümbür geliyor. Avrupa’da 7. sıraya yükseldik. AB Sanayi ürünleri listesinde yer alan 3 bin 836 ürünün, 2 bin 982’sini yani yüzde 78’ini üretebiliyoruz. 134 Milyar dolarlık sanayi ithalatımızın, 105 milyar dolar seviyesindeki kısmını ülkemizde üreteceğiz. Bu hedeften geri dönmeyeceğiz, buna muktediriz” dedi.

Bakanlık olarak OSB’lere yaptıkları yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Faruk Özlü,”1962 yılından 2002 yılı sonuna kadar geçen 40 senede, 70 adet OSB projesi, 2003 yılından, 2017 yılı sonuna kadar geçen 14 yılda, 110 adet OSB projesi tamamlanarak, sanayicimizin hizmetine sunulmuştur. 1962-2002 arasında yıllık ortalama 2 adet OSB projesi biterken, 2003-2017 arasında yıllık ortalama 8 adet OSB projesi hayata geçirilmiştir” diye konuştu.

16. Olağan Genel Kurul açılışında konuşan OSBÜK (Organize Sanayi Üst Kuruluşu) Başkanı Memiş Kütükcü, bir yandan OSB’lerin sorunları ile ilgilenirken diğer yandan OSBÜK’ün kurumsal yapısını güçlendirmek üzere ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bakan Özlü’ye organize sanayi bölgelerinin taleplerini ileten Kütükcü, özellikle enerji konusunda OSB’lerden yoğun talepler aldıklarını vurgulayarak, EPDK’nın Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin Düzenlenmesi ile ilgili tebliğ taslağı ve BOTAŞ’ın doğalgazda yaptığı düzenlemelerin OSB’leri tedirgin ettiğini ifade etti. Türkiye’de sanayide tüketilen elektriğin yüzde 30’unu, doğalgazın ise yüzde 50’sini OSB sanayicilerinin kullandığını kaydeden Kütükcü, şunları söyledi: “Enerji maliyetlerindeki yüksek artış sanayimizin rekabet gücünü zayıflatıyor. Enerjideki bu maliyet artışlarının büyüme üzerinde de baskı oluşturacağı açıkça ortada. Dolayısıyla sanayimizin üzerindeki enerji baskısı bir an önce alınmalı”

 


13:24, 26.03.2018

Paylaş

KAYSO AGENDA
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler