KAYSO Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtım Törenine Katıldı

20 Haziran 2019

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanımız Abidin Özkaya, Başkan Yardımcımız Mehmet İlgü ve Yönetim Kurulu Üyemiz Erkut Korkmaz, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni’ne katıldı.

 

Toplantıda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 135 milyar lira olan 19 projenin sahibi firmalara vereceği belgelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bu yatırımlar sayesinde, 34 bin 111 doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdamın ortaya çıkacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, firma sahiplerine ve yöneticilerine, Türkiye’nin gelişmesine, büyümesine, hedeflerine doğru ilerlemesine sağladıkları katkılar dolayısıyla teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımlar aracılığıyla ihracata 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlanırken, ithalatın da 12 milyar 312 milyon dolar azalacağını belirtti ve geçen yıl 47 milyar dolara ulaşan cari açıkta 19 milyar dolarlık bir iyileşme yaşanacağını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım da Avrupa'nın ve dünyanın büyüme eğilimini uzun süredir korumayı başaran sayılı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.
2001 yılına kadar Türkiye'nin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında 15,1 milyar doları ancak çekebildiğini ifade eden Yıldırım, "Geçen 16 yıl içinde doğrudan sermaye yatırımlarında ülkemiz, 191 milyar doların üzerine çıktı. Yani 80 yılda yapılanın 12 katını 16 yıl gibi kısa bir sürede başarmıştır ülkemiz. Bu gerçeği herkesin görmesini istiyorum" diye konuştu. 

 


10:48, 10.04.2018

Paylaş

KAYSO AGENDA
Facebook
Twitter
İnstagram
İstatistikler