TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Başkan » Mesajı

Mesajı

Değerli Sanayiciler, Kıymetli Dostlar

2017’nin son çeyreğine girerken, yeni sayımızda sizlerle yeniden birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti dile getirerek sözlerimize başlamak istiyoruz. Türkiye’nin her türlü iç ve dış olumsuzluklara rağmen, var gücüyle yoluna devam ediyor olması, hem terörle mücadele, hem de ekonomik büyüme hamlelerini sürdürüyor olması, ülkemiz adına ciddi bir kazanımdır. Türkiye’nin iç ve dış siyasi gündemi baş döndürücü bir hızda devam ederken, ilk altı aylık büyüme rakamları hepimizi memnun etti. TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi 2017’nin ilk altı ayında 5.14 büyüdü. Büyümeyi sürükleyen kalemlerin başında ihracat ve yatırımlar geliyor. Türkiye yılın ikinci çeyreğindeki büyümesi ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında dördüncü sırada, G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında hükümetimiz tarafından orta vadeli programda yüzde 5,5 olarak öngörülen 2017 büyümesine kolaylıkla ulaşılabileceği tüm otoriteler tarafından kabul görüyor.

Büyüme rakamları her ne kadar memnuniyet verici olsa da, büyüme ile birlikte bir takım risklerimizin de arttığı gerçeğini unutmamız gerekiyor.  Çift haneye ulaşan enflasyon ve işsizlik rakamları, artan cari açık ve bütçe açığı, yüksek faiz oranları ekonomimizi tehdit eden unsurların başında geliyor. Hem bu riskleri minimize etmek, hem de büyümede olumlu gidişatı devam ettirmek adına, her kesimin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyorum.

Sanayimizin gelişmesi açısından önemli kriterlerden birinin de Ar-Ge merkezleri olduğunu düşüncesi ile bu sayımızın kapak konusunu Ar-Ge’ye ayırdık. Günümüz teknoloji ve bilim çağında rakiplerimizle rekabet etmenin yolu Ar-Ge ve tasarımdan geçiyor. Rakiplerinizle her ne kadar eşit ürün üretirsek üretelim,  Ar-Ge 'de bir adım önde olursak, ürün satışlarımızda bir o kadar önde olacaktır. Çok kaliteli üretilen bir üründe eğer iyi bir tasarım yoksa ürünü istenilen fiyata veya katma değerli fiyatına satmamız mümkün değildir.

Şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi için ARGE, tasarım, inovasyon ve markalaşmaya daha fazla önem verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ar-Ge, tasarım ve markalaşma konusuna daha çok emek harcamalı ve 4. Sanayi Devrimi’ni vakit geçirmeden firmalarda uygulamaya başlayabileceğimiz zemini hazırlamalıyız. Bu manada hükümetimiz her türlü teşvik ve destek altyapısını hazırlamış durumda. Bu destekleri yerinde ve faydalı buluyor bu desteklerin artarak devam etmesini istiyoruz. Burada biz sanayicilere düşen, Ar-Ge merkezlerimizin sayını artırarak bu teşvik ve desteklerden yararlanmak,  dünya ile rekabet edebilmek için katma değeri daha yüksek ürünler üretmektir.

Gelişmiş ülkeler yüksek katma değerli üretimle yoluna devam ederken, bizim daha fazla çalışmamız, rotamızı dünyadaki gelişmeler doğrultusunda belirlememiz gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı, Kayseri’mizde sanayimizin niteliğinin geliştirilmesi ve sanayi ürünlerindeki katma değerin artırılması amacı ile üyelerimizi yönlendirmeye, onlara yol haritası çizmeye gayret ediyoruz. Meslek komitesi toplantılarımızı daha geniş kapsamlı yapmaya, sanayicilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyerek, ilgili makamlara iletmeye özen gösteriyoruz. Üniversite Sanayi Araştırma İşbirliği Vakfımız aracılığı ile üniversiteden hocalarımızla sanayicilerimizi buluşturarak, fikir alış-verişinde bulunmalarını sağlıyoruz.

Savuma sanayi yine bizim olmazsa olmazlarımız arasında. Anatamir Fabrikası ve Hava İkmal Bakım Merkezi Kayserimiz adına büyük bir şans. Her iki fabrikamızda ciddi manada tecrübeye sahip, gerek üretim teknoloji gerekse malzeme teknolojisi ile kendini ispatlamış durumda.  Kayseri’de tank sanayisine, uçak sanayisine ve silah sanayisine ciddi şeklide tedarik yapan firmalarımız var. Yine savunma sanayisine yazılım yapan, helikopter parçaları üreten arkadaşlarımız var. Ben gerek otomotiv sanayisi ile gerekse savunma sanayisi ile ilgili Kayseri’de birikmiş bir potansiyel olduğu inancındayım. Biz bu konuda her türlü girişimde bulunarak, şehrimizin potansiyelinin ortaya çıkarılması adına tüm Kayseri kamuoyu olarak elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Etrafımızda yaşanan olumsuzlukları ve iç karışıklıkları gördükçe istikrar ve güven ortamının kıymetini daha iyi anlıyoruz. Her şeye rağmen büyüyen, istihdam yaratan, ihracat yapan ve bölgesinde önemli bir güç haline gelen ülkemizle gurur duyuyoruz. Ülkemiz zor günlerden geçiyor ama biz ülkemizin geleceğine inanıyoruz. Hep birlikte el ele vererek bu ülkeyi daha güzel günlere taşıyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Saygılarımızla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı