TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Başkan » Mesajı

Mesajı

Yeni Döneme Heyecanla Başlıyoruz
Oda ve Borsalarımızda seçim heyecanı devam ederken, yeni dönemde sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ekonomik açıdan daha ümitli olduğumuz, sürdürülebilir büyümemizin ve yatırımlarımızın devam edeceği bir yıl geçireceğimize olan inancımızı yineleyerek, 2018 yılının ilk çeyreğini de geride bırakmış olduk.

İçinde bulunduğumuz süreçte, Odamızın organ seçimlerini hep birlikte gerçekleştirdik. Yönetim kurulumuzda, meclisimizde ve meslek komitelerimizde önemli oranda değişiklikler yaparak, kadromuzu daha dinamik hale getirdik. Tek liste olarak gerçekleştirdiğimiz seçimlerimizde, üyelerimizin gerek meclis başkanımıza, gerekse şahsımıza göstermiş oldukları güven ve destekler bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Listelerimizi oluştururken tüm sektörlerimizin Odamız organlarında temsil edilmesine azami özen gösterdik. Yönetim kurulumuzu da konularında uzman ve temsil kabiliyetlerinin üst düzeyde olduğuna inandığımız arkadaşlarımızdan oluşturduk. Yönetim kurulumuzda yüzde 70, meclisimizde yüzde 50 gibi bir yenilenme yapmak suretiyle, yeni döneme heyecanla başlamış bulunmaktayız.

Bu vesile ile önceki dönemde Odamız organlarında görev alıp da bu dönem listelerde olmayan tüm arkadaşlarımıza, sanayicilerimize teşekkür ediyorum. En büyük amacımız tüm organ üyeliklerimizde görev almış arkadaşlarımızla el ele verip, sanayicilerimizin sorunlarına çözüm bulmak, şehrimizi bir üst lige taşımaktır. Rabbim hayırlı hizmetler yapmayı hepimize nasip etsin, bizleri de mahcup etmesin.

Saygıdeğer Üyelerimiz
Her ne kadar kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin “Ba1” olan kredi notunu “Ba2”ye indirse de, sanayi üretimimiz artmaya, ekonomimiz büyümeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 12 oranında arttı. Bu verilerin 2018 yılı büyüme rakamlarına ciddi manada katkı sağlayacağı açıktır.

Türkiye ekonomisi 2017 yılında yüzde 7,4 oranında büyüdü. Yakaladığımız bu güçlü büyümede sanayi sektörü yüzde 9,2 katma değerle önemli bir rol oynamıştır. 2017 yılı büyüme rakamlarının iş camiasına ciddi manada umut ve moral verdiği gibi, kriz söylentisi yayanlarında beklentilerini boşa çıkarmıştır. Aynı zamanda Türkiye ekonomisinin güçlü ve istikrarlı yapısını görmezden gelerek kredi notunu düşüren uluslararası kuruluşlara da önemli bir cevap olmuştur. Burada bize düşen devletimizle milletimizle el ele vererek, bu büyümenin kalıcı ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Bu güce ve iradeye de sahibiz.

Bizde Kayseri iş dünyası olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Kayserimize daha çok istihdam oluşturma, katma değerli ürünler üretme ve ihracat rakamlarımızı daha da yukarılara çekme gayretindeyiz. 2018 yılı Şubat ayı TİM verilerine göre Türkiye ihracatı yüzde 14,81 artarken, Kayserimizin ihracatını yüzde 28,62 arttı. İnşallah bu yıl ihracatta olumlu bir performans göstererek yılsonu hedefimiz olan 2,2 milyar dolara ulaşacağız. Buradan Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans göstererek büyük başarıla imza atan sanayicilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.

Bizler sanayiciler olarak inanç ve azimle çalışmaya, ülkemizi koymuş olduğu büyük hedeflerine taşımaya gayret edeceğimizi belirtir, tüm üyelerimize ve sanayicilerimize bol kazançlı bir yıl dilerim.

Saygılarımızla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı