TOBB TSE KAL-DER
0 352 245 10 50 - info@kayso.org.tr
Kayseri Chamber Of Industry
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » KURUMSAL » Başkan » Mesajı

Mesajı

Değerli Üyelerimiz, Kıymetli Dostlar

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize geçmiş olsun dileklerimle yazıma başlamak istiyor, Allah ülkemize bir daha böyle felaketler yaşatmasın diyorum. Bir kere daha gördük ki Türkiye’mizin büyümesini istemeyen değişik isimler altındaki terör odakları belli merkezlerden aldıkları talimatlarla ülkemize değişik yöntemler kullanarak saldırmaktadır. Bütün bu saldırılara rağmen Türkiye’nin büyümesi hükümetimizin aldığı tedbirler ve Türk sanayicisinin gayretleri sayesinde kısa sürede kendini toparlayarak en hızlı büyüyen ekonomilerden birisi olmuştur. Bu yılın ilk çeyreğinde ekonomimizde yaşanan yüzde 5’lik büyüme bunun en güzel ispatı ve şer odaklarına verilen en güzel cevaptır.    

Bizde Kayseri Sanayi Odası olarak şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişip kalkınması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. KAYSO olarak üye odaklı projelerimizi bir bir hayata geçiriyor,  sanayicilerimizi gelişen ve değişen dünya şartlarına hazırlamaya gayret ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Odamızda kurduğumuz Proje Destek Ofisimiz ile üyelerimizi devlet destekleri hakkında bilgilendirmeyi ve bu desteklerden faydalanan üyelerimizin sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Ofisimizi ziyaret eden üyelerimiz Erciyes Teknopark, KOSGEB, ORAN, İŞKUR, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Odamız uzmanlarından tüm devlet destekleri hakkında tek noktadan hizmet alabiliyorlar.

Kayseri sanayisinin gelişmesi açısından önemli kriterlerden birisinin de Ar-Ge merkezleri olduğunu düşünüyorum. 2016 yılı Aralık ayında Kayseri’de sadece bir tane olan Ar-Ge merkezinin, bugün itibariyle 6’ya ulaşması Kayseri adına önemli bir gelişmedir. Kayseri’deki Ar-Ge Merkezlerinin sayısını artırmak için İstanbul’dan danışman bir firma ile anlaştık. Bu sayının yılsonuna kadar en az 15 olması yönünde gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Yine Kayseri Sanayi Odası olarak üretimde plan ve projelerin omurgasının milli imkânlara dayandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle, otomotiv, havacılık ve savunma sanayi alt yapısını güçlendirmek için “İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi” kurulması için çalışmalara başladık, bu bağlamda Kayseri’mizdeki tüm ilgili kurumların katılımı ile ilk toplantımızı yaptık.

Ülkemiz adına büyük öneme sahip yerli otomobil konusunda da Oda olarak çalışmalarımıza titizlikle devam ediyoruz. Bu konuda dünyadaki örnekleri inceleyip, sanayicilerimizin de görüşlerini ekleyerek,  hazırladığımız geniş kapsamlı raporumuzu Sayın TOBB Başkanımıza elden teslim ettik. Kayseri olarak yeterli altyapıya ve potansiyele sahibiz. Üniversitelerimiz, yetişmiş insan gücümüz ve geniş yatırım alanlarımız var. Tüm bunların yanında ASPİLSAN gibi elektrikli otomobilin bataryasını üretebilecek bir değere sahibiz. Biz Kayseri olarak yerli otomobilin şehrimizde üretilebileceğine inanıyoruz. Kayseri olarak bu işe talibiz.

Değerli Üyelerimiz,
Bildiğiniz gibi Üretim Reform Paketi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu paket yatırımcılarımızın önünü açacak, Türkiye’nin kalkınmasını hızlandıracak, daha da önemlisi ilk çeyrekte yakalanan yüzde 5’lik büyüme ivmesine katkı sağlayacaktır. Tasarının yasalaşmasına destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’ ye, TOBB Başkanımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza sanayicilerimiz adına şükranlarımızı arz etmek istiyoruz. Şimdi bu paketin, hem yeni yatırımların önünü açmak, hem de mevcut yatırımlarımızı büyütmek adına yeni bir teşvik uygulaması ile desteklenmesini istiyoruz.

Haziran ayı içerisinde açıklanan İSO İlk 500 araştırmasında üyelerimizden sıralamaya giren 16 firmamızı tekrar tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Gaziantep’ten sonra Türkiye’nin İSO ilk 500 listesinde en çok şirketi olan Kayseri ilimiz olmuştur. Kayseri sanayisinin katma değerli ürünlere yönelmesi ve bu listelerde yer alan üye sayımızın daha da artması için Kayserili sanayiciler olarak gayretlerimiz devam edecektir.

Kıymetli Dostlar,
Bir taraftan üye odaklı çalışmalar devam ederken, diğer taraftan da birçok faaliyetlere katılıp katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK)  15. Olağan Genel Kuruluna katıldık. Konya Sanayi Odası Başkanımız Sayın Memiş Kütükcü yeniden OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Başkanımız tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle içinden geçtiğimiz bu zor günlerde ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için canla başla mücadele eden başta hükümetimiz olmak üzere, tüm üyelerimize ve işadamlarımıza kolaylıklar diliyoruz.

Saygılarımızla

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ
Kayseri Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı